Znovupoužitelné menstruační pomůcky, aneb jak ušetřit peníze, zdraví i planetu Zemi

Menstruační pomůcky - Foto: Instagram
Menstruační pomůcky – Foto: Instagram

Ženský cyklus je jedním z nejdůležitějších procesů, odehrávajících v lidském těle. Menstruace je sice jen jednou ze čtyř jeho fází, ale zároveň také jedinou, která má možnost vyprodukovat neskutečné množství odpadu. A nejde pouze o odpad, který jednorázové menstruační pomůcky tvoří, jde i o cenu a zdraví ženy.

Pokud žena zvolí znovupoužitelné alternativy těchto pomůcek, které vydrží i několik let, jedná se sice o jednorázově vyšší investici, ale z dlouhodobého hlediska o velmi chytrý tah a navíc ušetří své tělo velkého množství chemických látek, kterými jsou jednorázové vložky a tampony upravovány.

Látkové vložky

Látkové vložky - Foto: Depositphotos
Látkové vložky – Foto: Depositphotos

Asi nejstarší a nejjednodušší menstruační pomůckou tohoto typu jsou látkové vložky. Dnes si na trhu můžete vybrat z nesčetného množství materiálů, tvarů, vzorů…

Péče o ně je velmi jednoduchá. Po použití vložku přeperete ve studené vodě, dokud nebude odtékající voda čirá a následně můžete klidně vyprat s jiným prádlem na min. 40°C.

Menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek - Foto: Depositphotos
Menstruační kalíšek – Foto: Depositphotos

Menstruační kalíšek může být trochu problém vybrat, protože na trhu je velké množství druhů a velikostí. Taktéž naučit se s ním manipulovat chce čas. Pokud ale tuto fázi zdárně přečkáte, jistě budete nanejvýš spokojena! Nemusíte se s ním bát ani jít si zaplavat.

Jeho obrovskou výhodou je i životnost. Jeden menstruační kalíšek vám vydrží 5-15 let.

Starat se o něj je taktéž velmi jednoduché. Po každém vyjmutí a vyprázdnění stačí pouze vypláchnout a před a pod každé menstruaci ho vyvařit ve vodě.

Dnes najdeme na trhu už i různé speciální přípravky na sterilizaci kalíšků, ale nutné nejsou.

Menstruační kalhotky

Menstruační kalhotky - Foto: Instagram
Menstruační kalhotky – Foto: Instagram

Jedná se v dnešní době asi o nejmodernější menstruační pomůcku vůbec.

Menstruační kalhotky velmi pohodlné a při volbě správné savosti se nemusí měnit zdaleka tak často jako vložky nebo tampony.

Péče o ně je stejná jako o látkové vložky. Stačí po použití přeprat ve studené vodě a pak vyprat.

Menstruační houba

Menstruační houba - Foto: Instagram
Menstruační houba – Foto: Instagram

Jedná se o opravdovou houbu z moře – tudíž 100% přírodní pomůcku bez obsahu jediné škodlivé látky. Mají velkou absorbci, jsou velmi pohodlné a přizpůsobivé. Používají se stejně jako tampony.

Menstruační houba je asi již pro opravdové eko nadšence, rozhodně nemyslím že by si na ni troufl každý… Když ale překonáte prvotní zděšení můžete být příjemně překvapeni.

Péče o menstruační houbu je již náročnější a vyžaduje delší studium.

Na závěr

Ať už zvolíte jakoukoliv znovupoužitelnou pomůcku, planetě velmi ulehčíte a prospějete svému zdraví. A pokud jsme Vás nepřesvědčili, na trhu je už i velké množství ekologických a netoxických jednorázových menstruačních pomůcek, ale to by bylo na celý další článek…

Hodně štěstí s výběrem!

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 4.5]

Pokračovat

Post navigation

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


TOPlist