
Jaro je už tady, příroda se probouzí, všechno pučí, kvete a my máme skvělou příležitost spojit příjemné s užitečným. Na loukách a v lese nebo i na naší zahrádce začínají růst první léčivé byliny. V rámci příjemné procházky si můžeme nasbírat pomocníky na kašel nebo podporu imunity a mít je připravené doma, když je budeme potřebovat. Máme štěstí, že nám příroda dává takové poklady a my je můžeme užívat ke svému prospěchu.
Máme pro vás seznam bylin, které sbíráme my a hlavně které rostou už na jaře. Samozřejmě nic se nemá přehánět, tak i byliny musíme užívat opatrně, aby nám místo očekávané pomoci spíš neublížily. Obecně platí, že léčivé rostliny sbíráme za suchého počasí a sušíme ve stínu nebo v sušičce v tenké vrstvě, aby nám rostlina neplesnivěla. Uchováváme v dobře uzavíratelných nádobách, nejlépe v temnu.
Kopřiva – sbíráme v dubnu až květnu. Můžeme použít do jídla, například do nádivek. Odvar z kopřiv je skvělý na vlasy a vlasovou pokožku. Oplachujeme jím vlasy, pouze ale jenom u tmavovlásek. Čaj z kopřiv pomáhá při chronických onemocněních dýchacích cest, při krvácení dásní, chudokrevnosti, podporuje tvorbu mléka a pomáhá při zánětech močových cest. Je to afrodiziakum a kopřivu můžeme také užívat při jarní detoxikaci organismu.

Medvědí česnek – sbíráme v březnu až dubnu. Z listů medvědího česneku můžeme připravit velmi chutné pesto, nebo jej použít do salátů a pomazánek. Medvědí česnek podporuje imunitu, protože obsahuje velké množství vitamínu C. Obsahuje také velké množství železa, proto je důležitý při krvetvorbě. Snižuje také tlak, ale opatrně u osob, které se léčí s nízkým tlakem. Je to rovněž přírodní antibiotikum, působí proti kvasinkovým infekcím.
Pampeliška – listy sbíráme od jara, kořen v březnu až dubnu nebo pak v říjnu. Listy pampelišek nám pomohou při zánětech močových cest, posilují také činnost ledvin. Jejich účinek ocení lidé s revmatickým onemocněním. Čerstvé listy pampelišek můžeme použít také do salátů a z květů můžeme připravit výborný pampeliškový med. Kořen podporuje trávení, zlepšuje funkci jater a dokáže zbavit naše tělo toxinů.

Podběl lékařský – sbíráme začátkem jara. Můžeme ho používat ve formě čaje, připravit odvar nebo tinkturu. Podběl má dezinfekční a protizánětlivé účinky. Pomůže při odkašlávání a při zánětech horních cest dýchacích. Pozor!!! Podběl neužívejte dlouhodobě, maximálně 4 týdny, protože obsahuje alkaloidy, které mohou poškodit játra. Není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy.
Sedmikráska – nasbíráme ji od jara do listopadu. Tato hezká kytička obsahuje mnoho vitamínu C, proto je vhodná při chřipce a nachlazení. Pomůže nám také s trávením. Můžeme si připravit chutný čaj z čerstvých nebo také sušených květů. Velmi chutná je v salátech. Použít se může také jako přísada do koupele a ve formě silnějšího odvaru (jako obklad) je skvělá na suchou pleť nebo po bodnutí hmyzem.
Nasbírat si léčivky na příjemné procházce je ideálním spojením příjemného s užitečným. Můžeme si tak nasbírat léčivé pomocníky na zimu a být připraveni na různé nemoci. Tak vzhůru do lesa.