Tom Cruise, nestárnoucí hvězda legendárních filmů jako Top Gun nebo série akčňáků Mission: Impossible

Tom Cruise
Tom Cruise – Foto: Depositephotos

Vlastním jménem Thomas Cruise Mapother IV. Narodil se 3. července 1962 v Syracuse, v New Yorku, v USA. Je to známý americký herec, ale také producent, scénárista a režisér.

Rodina

Tom Cruise má tři sestry. Dvě jsou starší – Lee Anne De Vett a Marian a jedna je mladší – Cass. Jeho otec – Thomas Mapother III., byl inženýrem elektroniky. Matka – Mary Lee Mapotherová. Její původ je z poloviny irský a z poloviny německý.

Něco málo ze života

Vzhledem k otcovu zaměstnání (zaměstnanec firmy General Electrics – vyniká především v dopravní technologii, dále se zabývá finančnictvím, energetikou a médii) se rodina velmi často stěhovala.

Mezi místa, kde Tom Cruise žil, patří Otttawa, Ontario, Louisville, Kentucky, Winnetce v Illinois, Wayne nebo New Jersey.

Hlásí se ke scientologické církvi, ke které se připojil v roce 1990.

Tom Cruise je vyznavačem sportu, který jej nakonec přivedl k herectví. Zpočátku na divadelní prkna – 1980 divadelní představení Guys and Dolls. Po tomto představení se rozhodl vydat se na hereckou cestu. Odjel do New Yorku. Zpočátku však neměl úspěch, všichni režiséři jej odmítali. Zlom nastal v roce 1981, kde jej režisér Franco Zeffirelli obsadil do role Billyho ve filmu Nekonečná láska.

Tom Cruise
Tom Cruise – Foto: Depositephotos

Studium

Díky častému stěhování navštěvoval Tom Cruise velké množství základních škol. Tento fakt a dyslexie mu dělaly problémy při učení. Navštěvoval celkem 8 základních škol a studoval na třech školách středních. Krátkou dobu docházel na františkánský seminář v Cincinnati a dokonce se chtěl stát katolickým knězem. Byl absolvnetem Geln Ridge Ridge School v New Jersey.

Filmová éra

Mezi první role patří role Billyho ve filmu Nekonečná láska a dále pak film Panictví po americku. Jeho filmovou kariéru odstartovala role Peta „Mavericka“ Mitchella, kterou si zahrál v akčním kasovním trháku Top Gun odehrávajícím se v leteckém prostředí. Do té jej obsadil v roce 1986 režisér Tony Scott. Díky této roli se stal idolem dospívajících dívek 80. let.

Úspěch slavil také v oscarovém filmu Rain Man natočeném v roce 1988. Oskara však bohužel nezískal.

Velké finanční zisky slavilo drama Pár správných chlapů, ve kterém si Tom Cruise zahrál s Jackem Nicholsonem.

Úspěchy Tom Cruise slavil i ve sci-fi Stevena Spielberga MINORITY REPORT.

Rok 2008 mu přinesl historickou roli plukovníka von Stauffenberga ve filmu Valkýra. Ten představoval jednoho z velmi významných lídrů odporu německých důstojníků proti nacisticky laděnému Německu.

Trailer k poslednímu filmu Toma Cruise

Filmy s vysokými honoráři

Obrovský úspěch a velkou sumu peněz mu přinesla role Ethana Hunta v několikadílné sérii Mission: Impossible. Úspěch slavil také coby upír Lestat ve filmu Interview s upírem (1994). Úspěšné bylo i drama Jerry Maquir. Vysoké honoráře inkasoval také za erotický thriller Eyes Wide Shut (1999) a film Magnolia.

Známé role

Mezi známé role, ve kterých Tom Cruise zazářil patří David Aamessia z Vanilkového nebe. Tady se sešel s Penelope Cruz, Kurtem Russellem a Cameron Diaz. Oblíbený film představuje Poslední samuraj. Ten se natáčel v roce 2003 na území Nového Zélandu. Zde si zahrál Nathana Algrena. Ve Válce světů byl představitelem Raye Ferriera. Nejvíce úspěšnou postavu však představuje Ethan Hunt v sérii Mission: Impossible. Její historie se začala psát v roce 2018. Vytvořilo ji šest celovečerních snímků. Nejvíce výdělečné je šesté pokračování této série. Vzhledem k tomu, jak je série výdělečná, rozhodlo se Paramount Pictures natočit ještě nejméně dvě pokračování. Ta by měla být uveden v roce 2023 a 2024, samozřejmě s Tomem Cruisem v hlavní roli.

Úspěch slavilo i navazující pokračování Top Gunu – Top Gun: Maverick, které spatřilo světlo světa 2022. Tento film je, prozatím, nejlepší výsledek kariéry Toma Cruise. Nepředčil je ani jeden díl Mission: Impossible.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

Pokračovat

Post navigation

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


TOPlist