
Rádi byste byli více aktivní, jedli zdravěji a dosáhli tak vysněné postavy a pevného zdraví, ale nikdy u toho nevydržíte? Pokud se také vy neustále vracíte ke svým (špatným) stravovacím návykům a pravidelně cvičit vydržíte sotva týden, přinášíme vám 5 tipů, jak to překonat a vytrvat.
V dnešním článku se dozvíte 5 tipů, jak vydržet, změnit svůj životní styl a mít neustále motivaci a chuť pokračovat.
1. Raději malé změny napořád
První tip zní – raději malé změny napořád.
Je lepší udělat menší změny, u kterých vydržíte než ze dne na den omezit téměř všechno jídlo, hodiny trávit během, ale už za týden se vracet zpět do svého starého režimu.
Jaké změny můžete zařadit? Mělo by se jednat o malé kroky, kterými zlepšíte své stravování, zvýšíte pohyb během dne a zlepšíte kvalitu svého života. Přinášíme vám také seznam kroků, které můžete využít.
Strava:
- dostatek bílkovin
- pravidelné stravování
- příprava jídla doma
- omezení zpracovaných potravin
- zařazení kvalitních potravin
- omezení smažení na tuku, másle
- vyřazení sladkostí
- vyřazení slazených nápojů
- dostatek zeleniny
- příjem vitamínů a minerálů
Ostatní:
- omezení alkoholu
- dostatečný pitný režim
- dostatek spánku 6 – 8 hodin denně
- méně stresu
Pohyb:
- pravidelné procházky
- cvičení 3 – 5 týdně
- místo výtahu schody
- místo eskalátoru schody
- 10 000 kroků každý den
- uklízení, práce na zahradě, pohyb během dne
Z každé kategorie si můžete vybrat pár bodů, kterými začnete a pomalu začnete nabalovat další.
2. Důvod proč
Důvod, proč děláte, co děláte, je také velmi důležitý.
Zamyslete se nebo si sepište, proč chcete změnit svůj dosavadní životní styl. Ať už je to kvůli váze, postavě nebo kvůli zdraví.
3. Plánování
Bez plánů daleko nedojdete.
Naplánujte si nejen to, kolik chcete zhubnout nebo nabrat svalové hmoty, ale také si plánujte jednotlivé týdny včetně pohybové aktivity (běh, chůze, trénink). Dejte pohybu řád a plánujte si také jednotlivé tréninky.
Jakmile budete mít sepsaný plán na týden, budete vědět, kdy vyrazíte na procházku, kdy si zatrénujete a také trénink budete mít připravený, spíše u toho vydržíte.
To samé platí o stravě. Naplánujte si jednotlivá jídla, nakupte si pouze zdravé potraviny a omezte tak pokušení sáhnout po něčem méně zdravým.
4. 80 ku 20
Toto pravidlo nejspíše znáte.
80 ku 20 pravilo znamená, že 80 % vašeho jídelníčku tvoří kvalitní, nezpracované a zdravé potraviny a zbylých 20 % potraviny, které máte rádi.
V praxi to může znamenat, že snídani, oběd, večeři a jednu svačinu dodržíte dle svého zdravého jídelníčku, ale jednou denně si dopřejete kousek čokolády. Nebo můžete také více dní dodržovat svůj jídelníček a jednou za čas vynechat jeden chod a zajít si na něco dobrého do restaurace.
5. Dny odpočinku
Dny odpočinku jsou stejně důležité jako aktivní dny.
Jen by aktivní dny měly převažovat, ale dopřejte si také dny odpočinku.