Seberozvoj při mateřské dovolené? Jak nezakrnět?

Práce a mateřská dovolená
Práce a mateřská dovolená – Foto: Depositephotos

Těhotenství je považováno za nejkrásnější období v životě ženy. Následná mateřská už tak idylická být nemusí. Jak toto období úspěšně zvládnout a jak se dál rozvíjet?

Mateřská rozhodně nemusí být dovolená

Některé ženy přiznávají, že čas strávený na mateřské pro ně byl mimořádně náročný. Problémem je sociální izolace i omezená ekonomická soběstačnost.

Život jako by se s narozením dítěte scvrkl na jednu zásadní životní úlohu: Být matkou. Umocněn je tento společenský postoj idylickou představou ze sociálních sítí a obálek časopisů, jež život s dětmi vykreslují zásadně v barvách růžových.

Ve společnosti se navíc s matkami příliš nepočítá: V Česku máme aktuálně jednu z nejdelších rodičovských dovolených na světě. Doba strávená s dítětem doma však ženám stěžuje uplatnění žen na trhu práce.

Samotné Češky jednoznačně chtějí svůj návrat do zaměstnání zjednodušit skrze zkrácené úvazky. To ale zatím ve značné míře bojkotují firmy, které tuto možnost jednoduše nenabízejí. Statistiky uváděly v roce 2016 pouhých 6 % žen, které pracovaly právě na zkrácený úvazek.

Tři roky, případně až několik let při navazující rodičovské s několika dětmi se tak snadno mohou proměnit v období, kdy žena propadne frustraci: Podaří se jí ještě někdy vrátit do zaměstnání? Může být stále užitečná? Existují v jejím životě stále jiné cíle než přebalování potomka a mytí nádobí? Podobné otázky jsou velmi časté. Sebevědomí zkrátka může dostat v této životní etapě náležitě „zabrat“.

Vraťte se do práce

Samozřejmě je nutné sladit naturel matky i dítěte. Do možností seberealizace na mateřské vstupují i odlišné životní podmínky.

Pokud se můžete s partnerem střídat, dokážete si zajistit institucionalizovaný dozor nad potomkem, případně máte obětavou „hlídací“ babičku a současně vám to osvícený zaměstnavatel umožní, tak není problém, abyste se na částečný úvazek vrátila do zaměstnání ještě v době, kdy máte dle českých zvyklostí stále být na „oficiální“ mateřské dovolené.

Řada matek se také realizuje prostřednictvím vlastních projektů. Mateřství vám může vnuknout i nový impuls, kdy například zjistíte, jaké služby či výrobky na trhu vám osobně chybí. A zjistíte, že byste to chtěla být právě vy, kdo pomyslnou díru na trhu zaplní. Například známá bloggerka a influencerka Tereza Salte si se dvěma malými dětmi, z nichž mladšímu synovi ještě nejsou ani dva roky, otevřela obchod s dětskou módou pojmenovaný Salted Kids.

Vzdělávejte se a tvořte

Co když jednoduše musíte být „pouze“ doma? Ani to nemusí znamenat, že jste odsouzená k postupné mentální degeneraci. I doma máte přístup k celé řadě činností, které zvládnete i s batoletem v zádech, které vyžaduje především vaši péči.

Můžete se vzdělávat, a to třeba i s výhledem, že získané vědomosti uplatníte v zaměstnání po mateřské. Internet představuje doslova bezednou studnici informací, ze které můžete čerpat. Výhodou je, že se máte možnost učit vlastním tempem. Ideální je například cizí jazyk.

Kromě činnosti mentální se můžete rozvíjet i tou rukodělnou. Šijte, pleťte nebo vyrábějte. Možná navíc objevíte i cestu, jak svůj um zužitkovat i po stránce finanční. Hotové výrobky můžete začít prodávat.

Oblíbenou oblastí, kde se řada žen realizuje, je také gastronomie. Nejedna úspěšná cukrářka už začala se svými originálními dorty a dalšími výtvory právě v době, kdy zůstala s dětmi na mateřské dovolené.

Najděte sobě a dítěti kamarády

Hovořit většinu dne v citoslovcích neprospívá nikomu. Je jasné, že se potřebujete stýkat i s dospělými a vést konverzaci na vyšší úrovni. Pokud k tomu nemáte příležitost v zaměstnání, zkuste si najít kamarádky ve svém volném čase.

Samozřejmě je výhodou, pokud máte společenské dítě, které miluje kolektiv. Vyrazit s ním tak můžete na dětské plavání, cvičení pro nejmenší či jinou aktivitu, kde se maminky se svými ratolestmi pravidelně scházejí.

Jsou-li vám organizované aktivity spíše proti srsti, alespoň nezůstávejte vyloženě zavřená mezi čtyřmi stěnami a choďte „ven“. S dítětem můžete na hřiště či do kryté herny. Matek, které se cítí být momentálně poněkud odstřižené od běžného světa a ochotně tak s vámi prohodí pár dospělých slov, najdete určitě dostatek.

Zdroje:

https://www.prozeny.cz/clanek/materska-dovolena-ztrata-sebevedomi-jak-se-s-tim-vyrovnat-78420

https://www.mamami.cz/denni-rutina-vsednich-dni-aneb-jak-zvladnout-dny-nejen-na-materske/

https://www.prozeny.cz/clanek/5-veci-ktere-trapi-maminky-na-materske-57156

https://psychologie.cz/poradna/krize-na-materske/

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 4]

Pokračovat

Post navigation

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


TOPlist