Renesanční žena a biomatka Kateřina Winterová, kterou potkáte pravidelně v tv pořadu Herbář

Foto: Instagram

Kateřina Winterová je česká zpěvačka a herečka. Co zajímavého o této sympatické dámě víme a co na sebe také sama prozradila?

Divadelní začátky

Kateřina Winterová se narodila 12. února roku 1976 ve středočeském Benešově. Mládí však prožila v Mělníku.

Sama o sobě řekla, že paradoxně byla panelákovým dítětem, což si ale v té době příliš neuvědomovala a své dětství zpětně označuje za spokojené. Už coby dítě navštěvovala dramatický kroužek, přála si ale být módní návrhářkou.

Nakonec u ní však přece jen zvítězilo právě herectví. Kateřina Winterová má herecké vzdělání, které získala na Pražské konzervatoři. Ještě před dokončením školy za sebou měla hostování v pražském Divadle pod Palmovkou. A na divadelních prknech se úspěšně uplatnila i poté.

Známá je ze svého působení v Národním divadle. Je členkou zdejší činohry. K nejvýznamnějším rolím na prknech „zlaté kapličky“ se řadí postava Teriny v adaptaci Hrubínovy Romance pro křídlovku a role Anděly v dramatizaci Durychova Bloudění.

Na počátku své kariéry hostovala Kateřina Winterová rovněž v hradeckém Klicperově divadle. I v současnosti si navíc příležitostně „odskočí“ ze stálého angažmá i do jiných divadel. Vidět ji tak diváci mohli na prknech Divadla Ta Fantastica či Divadla Pallace. Do stálého angažmá se však zlákat nenechala. Ačkoli dostala nabídku z vinohradského divadla, zůstává Národnímu divadlu věrná i po více než 20 odehraných sezónách.

Divadelní kariéru Kateřiny Winterové lemuje zájem diváků i uznání kritiky. Herečka je držitelkou nominace na cenu Thálie a Alfreda Radoka.

Zřejmě ji však neuvidíme v žádném muzikálu. Ačkoli se jedná o velmi populární žánr a novináři se jí tak už zeptali, zda by si chtěla v některém zahrát, vyjádřila se k tomu záporně. Konstatovala, že ji osobně muzikály příliš nebaví.

Foto: Instagram

Před televizní kamerou

Doslova jako doma je však Kateřina Winterová i před televizní kamerou. Filmovým debutem se pro ni stal krimi film Víta Olmera Nahota na prodej, kde dostala malou roli.

Zahrála si také ve studentském filmu K moři. V posledních letech jsme ji mohli vidět také ve filmu Toman, jemuž se dostalo dost prostoru v médiích, nebo v krimi Případ pro malíře. Kateřina Winterová se „nebojí“ ani seriálových projektů. Zahrála si tak například v projektu Případ pro exorcistu nebo v úspěšnému seriálu Terapie.

Důležitým počinem v její filmografii se stal romantický snímek Šeptej. Český film pojednává o skupince mladých lidí, která žije v Praze. Zachycuje milostný trojúhelník a zároveň zmatené a zklamané pocity tehdejších teenagerů. Nejen na tento filmový počin vzpomínala později i v jednom z rozhovorů.

Zpěvačka jako dětský sen

Film Šeptej byl pro herečku kariérně přelomový. Kateřina Winterová se totiž proslavila také jako zpěvačka kapely Ecstasy of Saint Theresa. A právě při natáčení Šeptej se seznámila s Janem Muchowem, který v tomto filmu hrál jednu z hlavních rolí.

Ten nabídl Kateřině Winterové post zpěvačky právě v této kapele. Podle vlastních slov však váhala, zda má na nabídku kývnout. Když si totiž poslechla nahrávky, které dostala, nebyla si jistá, jestli je směřování kapely pro ni to pravé.

Názor na účinkování v tomto tělese nakonec upravila nikoli kvůli tomu, že směřování Ecstasy of Saint Theresa by se jí tolik líbilo, ale přišlo jí prý v té době líto, že by měla zahodit svůj sen stát se zpěvačkou. Nabídku tedy přijala a názor v čase změnila.

Kapela se rychle dostala do povědomí posluchačů i hudební kritiky. Hned v roce 2002 si její členové šli pro cenu Anděl, kterou uděluje Akademie populární hudby po vzoru amerických cen Grammy.

Žánrově se Ecstasy of Saint Theresa pohybuje na vlnách alternativní hudby. Ve svých počátcích se projekt inspiroval britskou nezávislou scénou. Na koncertech si dokázal rychle najít své publikum, přestože tuzemská rádia jsou spíše konzervativně naladěna a nahrávkám podobně orientovaných umělců mnoho prostoru nedávají.

O kapele Kateřina Winterová řekla, že ji má spojenou především se svobodnou érou, kdy ještě neměla děti. Hudba pro ni navíc byla především prostředkem, jak ventilovat emoce i problémy a s dětmi se stala vyrovnanější. V čase tak hudební dráhu poněkud upozadila.

Že je tato umělkyně hudebně velmi všestranná navíc dokázala hostováním v písních několika českých raperů. Svoje jméno tak známá zpěvačka spojila s Vladimírem 518 a DJ Wichem.

Ta z Herbáře

Do širšího povědomí se pak zapsala v poněkud netradiční roli – jako moderátorka televizního pořadu Herbář, ve kterém účinkuje se svou hereckou kolegyní Lindou Rybovou. Pořad se původně věnoval hlavně bylinkám, v čase se však relace transformovala do formátu, který získal širší přesah a začal se věnovat šířeji problematice ekologie a udržitelnosti.

Sama Kateřina Winterová k tomuto zaměření pořadu podotkla, že se Herbář pokouší diváky především pozitivně motivovat. Navíc upozornila na to, že na natáčení se podílela řada lidí, kteří nejsou v pravém slova smyslu ekologickými aktivisty a jistě nedodržují zásady podobného způsobu života zcela stoprocentně. Přesto mohou jít druhým příkladem.

Ostatně tak činí i samotná moderátorka. I v roli průvodkyně světem ekologie a udržitelnosti se Kateřina Winterová našla. Stala se tak z ní i nadšená propagátorka zahradničení, pěstování bylinek a celkově zdravého stravování.

V rozhovoru pro Český rozhlas se tak například vyjádřila k problematice organických potravin. Sama herečka si řadu potravin pěstuje. Na druhou stranu však přiznává, že ne vše má prostor si vyrábět a například chléb je zvyklá kupovat. Svému publiku může být sympatická i tím, že u potravin jednoznačně řeší cenu. Připouští, že ta mnohdy je u biopotravin značně přemrštěná.

Z pera Kateřiny Winterové

V souvislosti s pracovními aktivitami v této sféře zdraví a péče o něj je navíc nutné uvést, že Kateřina Winterová je úspěšnou blogerkou. Její blog se jmenuje Culina Botanica a zabývá se nejen přírodou a zdravím, ale také se tu dočtete, na čem vlastně aktuálně oblíbená herečka a zpěvačka pracuje.

Je rovněž autorkou a spoluautorkou tištěných kuchařek. V současnosti vyšlo už několik dílů Vaříme podle Herbáře právě na motivy televizního pořadu, na kterých se podílela. Z posledních autorských počinů na tomto poli lze zmínit například i kuchařku Sladce – Pečeme podle Herbáře, která se zaměřuje na tradiční české moučníky.

Samostatně vydala Kateřina Winterová kuchařku Jíst a žít, která vyšla v roce 2018. Základní myšlenkou této knihy je, jak ji popsala sama její autorka, především hledání cesty k moudrosti našich předků v současné době, která je do značné míry uspěchaná.

Kateřina Winterová biomatkou

V soukromém životě je kromě nadšené propagátorky bio potravin Kateřina Winterová rovněž manželkou a matkou dvou dětí.

S vydavatelem a režisérem Tomášem Zilvarem má dva syny. I do jejich výchovy promítá neotřelé postoje a jasně vyprofilované zásady. Jedním dechem však známá herečka a zpěvačka připouští, že zase tolik důsledná není.

Svým dětem se snaží racionálně vysvětlovat, proč je vede k podobnému životnímu stylu, bere však celou situaci s nadhledem a uvědomuje si, že okolí v ní může do značné míry vidět příliš alternativní biomatku a s jejími postoji nesouhlasit.

Rovněž se snaží, aby její děti příliš nezasáhla maminčina popularita. Své potomky proto chrání před přílišným zájmem médií a snaží se jim dopřát pokud možno „normální“ dětství.

Ostatně podobně příliš nehovoří o svém vztahu s manželem a pár tak neprovázejí v jejich soužití žádné skandály, které by zajímaly bulvární novináře. O manželovi sympatická herečka tak jen konstatovala, že se v názorech doplňují, celá rodina jí zdravě a starají se též společně o zahradu.

O svém soukromí dále prozradila především to, že má ráda psy. Lásku ke čtyřnohým tvorům zdědila po své babičce.

S rodinou v současnosti žije v pražských Vinohradech. O svém současném působišti tvrdí, že se jedná o skvělé místo, které vyhovuje jejímu životnímu přístupu. Pochvaluje si zejména možnost nakupovat v lokálních krámcích, chodit pěšky a herečka a zpěvačka má na Vinohradech i blízko do přírody. Jedním dechem však přiznává, že než zakotvila právě tady, hned šestnáctkrát se stěhovala.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 4]

Pokračovat

Post navigation

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


TOPlist