Pečený čaj a jeho recept na blížící se podzimní večery

Pečený čaj - Foto: Depositphotos
Pečený čaj – Foto: Depositphotos

Léto pomalu, ale jistě končí a podzim se už hlásí na řadu. S podzimem přichází spousta nepříjemností ale i radostí. Nepředstavujte si chmurné podzimní počasí, déšť, vítr, deprese, náladu pod psa, temná rána a krátké dny. Představte si krásný barevný podzim, sluneční paprsky, které dávají vyniknout barevné přírodě, padající listí, voňavou přírodu a podzimní večery u krbu za přítomnosti plápolajících svíček a s hrnkem něčeho dobrého v ruce. Už jste vyzkoušeli domácí pečené čaje? Pokud ne, je ten správný čas připravit si je na dlouhé zimní večery do zásoby.

Co je pečený čaj?

Tradiční pečený čaj je směs ovoce, které se nejčastěji sklízí na přelomu léta a podzimu. Dochucuje se cukrem a kořením. Název pečený je z toho důvodu, že se peče v troubě, dokud směs dostatečně nezhoustne.

Co budeme potřebovat

Pomůcky

Co se týče pomůcek, tak budeme určitě potřebovat čisté, omyté sklenice s víčky. Dále budeme potřebovat pekáč, ve kterém budeme ovoce péct a nějakou šikovnou naběračku, která nám usnadní práci při plnění sklenic. Neobejdeme se ani bez prkénka a ostrého nože na krájení ovoce.

Ingredience

  • ovoce – zhruba 500 g libovolného ovoce (např. 500 g jablek, 500 g hrušek a 500 g třešní)
  • 2 svitky skořice
  • 500 g třtinového, nebo krupicového cukru
  • vanilkový lusk
  • 3 hvězdičky badyánu
  • 8 hřebíčků hřebíček
  • Uvedená dávka je přibližně na 1,5 kg každého čaje.

Jak budeme postupovat

Omyjeme si všechno ovoce a zbavíme ho případných jadřinců a pecek. Troubu si předehřejeme na 175 °C. Vše si nakrájíme na kostičky a vyskládáme na pekáč. Můžeme zalít trochou rakytníkové, nebo pomerančové šťávy. Na závěr směs ovoce zasypeme cukrem, přidáme koření a vše promícháme. Pečeme cca 45 – 60 minut do změknutí ovoce. Pak už jen stačí rozlít do čistých sklenic, uzavřené sklenice postavit na víčko a nechat zchladnout.

Jak dlouho můžeme pečený čaj skladovat

Pokud budeme dodržovat základní pravidla, není třeba se bát, že pečený čaj vyrobený koncem léta by do zimy nevydržel.

  • dostatečné množství cukru
  • skladování v předem omytých sklenicích s řádně utaženými víčky v místnosti, kde je tma a chlad
  • při takovém způsobu skladování vydrží čaj ve spíži i dva roky

Jak pečený čaj konzumovat

Je to velice snadné. Do hrnku stačí dát 2-3 čajové lžičky pečeného čaje a zalít horkou vodou. Pokud máme chuť na něco trochu ostřejšího, můžeme si čaj vylepšit kapkou griotky.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]

Pokračovat

Post navigation

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


TOPlist