Papája, tropické superovoce plné vitamínů a enzymů

Foto: Depositphotos
Foto: Depositphotos

Papája je původem z centrální a jižní Ameriky. První záznamy o pěstování papájí pochází z Mexika, Guatemaly a Panamy před více než šesti sty lety. Brzy se však papája rozšířila do jižní Floridy, Karibiku a jihovýchodní Asie. Papája je velmi bohatým zdrojem vitaminů, minerálů i enzymů. Zejména obsahuje vysoké množství vitaminu C, vitamínu A a provitamínu A. V každém kusu papáje je mnoho vlákniny a malé množství tuku. Papáju používají v potravinářství k výrobě džusů, zmrzlin, marmelád a šťáv. Pro svůj vysoký obsah enzymů a měkkou konzistenci se často používá i k léčebným účelům.

Nutriční hodnoty papáje

Papája je považována za superovoce díky výjimečnému složení, které ji činí hodnotným zdrojem řady vitamínů, minerálů i rozpustných vláken. Průměrně středně velká papája s hmotností asi 500 gramů obsahuje 150 kalorií a 615 kJ energie. Většinu tohoto množství tvoří sacharidy, kolem 8 gramů bílkovin a pouze 1 gram tuků. Kromě toho je papája bohatým zdrojem provitamínu A v podobě karotenoidů, obzvláště betakarotenu. Jedna středně velká papája poskytuje přibližně 288 % doporučené denní dávky vitaminu C, 48 % doporučené denní dávky vitaminu A a 32 % vitaminu B9. Co se týče minerálních látek, papája obsahuje značné množství draslíku, kolem 400 mg, což odpovídá 11 % doporučené denní dávky. Dále obsahuje významné množství hořčíku, železa, vápníku, fosforu a stopové množství manganu, mědi a zinku. Vysoký podíl draslíku pomáhá vyvažovat vstřebávání sodíku, čímž papája pomáhá snížit krevní tlak.

Zdravotní benefity konzumace papáje

Papája obsahuje řadu výživových složek, které mohou přinést pozitivní dopady na lidské zdraví. Mezi nejznámější patří:

Podpora trávení a detoxikace organizmu
Enzymy v papáji jako je papain a chymopapain podporují trávení tím, že rozkládají bílkoviny. Pomáhají také při léčbě zažívacích potíží včetně gastrointestinálních onemocnění. Vysoký obsah vlákniny podporuje činnost střev a působí jako přírodní laxativum.

Posílení imunitního systému
Vysoký obsah vitaminu C a karotenoidů v papáji podporuje imunitní systém. Pomáhají bojovat proti virům, bakteriím a volným radikálům, které mohou způsobit infekce.

Další zdravotní výhody papáje
Papája může pomoci i při léčbě revmatické artritidy, nachlazení, kašle, nachlazení a alergických onemocnění díky jejím anti-zánětlivým a imunostimulačním vlastnostem. Využívá se také při léčbě cukrovky 2. typu díky svému vlivu na snižování hladiny krevního cukru.

Foto: Depositphotos
Foto: Depositphotos

Použití papáje v kuchyni

Papája nabízí široké možnosti využití v kuchyni díky své příjemné chuti, výrazné aromě a šťavnaté konzistenci. Její sladká, ovocná chuť se hodí do mnoha dezertů, smoothie, salátů i omáček.

Recepty s papájou:

  • Papájový smoothie – osvěžující nápoj připravený z papáji, banánu a zakysané smetany. Můžete přidat i ovoce jako jsou jahody nebo granátové jablko.
  • Salát s papájou a krevetami – rajčata, salát, krevety, papája a ořechy spojené balzamikovou omáčkou. Správný poměr sladké papáje a slaných krevet.
  • Papájový dezert – pečená papája naplněná karamelem, čokoládou, ořechy nebo šlehačkou.
  • Papájová omáčka – připravte si omáčku z papáji, česneku a ořechové šlehačky k grilovanému masu.

Jak vybrat a skladovat papáju

Pro zjištění zralosti papáji stačí jemně stisknout plod – zralá papája by měla být měkká. Uložte ji do chladničky, kde vydrží až týden. Prodloužení trvanlivosti dosáhnete i vysušením kůry.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 4]

Pokračovat

Post navigation

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


TOPlist