Osobnosti ze světa módy: Coco Chanel. Legenda na věky věků

Coco Chanel
Coco Chanel (1960) – Foto: Britannica

Pokud chcete být nenahraditelní, musíte být odlišní. Tímto výrokem se řídila celý život jedna z nejúspěšnějších a nejvýznamnějších světových návrhářek – Coco Chanel. Vždy se snažila odlišit od ostatních a dokázat, že žena by měla ukázat svou přirozenost. Způsobila revoluci v oděvním průmyslu a byla nazývána „královnou módy“.

Coco, vlastním jménem Gabrielle Bonheur Chanel, se narodila 19. srpna 1883 ve francouzské vesničce Saumur, jako druhá dcera obchodníka Alberta Chanela a Jeanne Devolle. Teprve o rok později se její rodiče vzali. Měla dalších pět sourozenců – 3 sestry a 2 bratry. V jejích dvanácti letech, v roce 1895, zemřela její matka na tuberkulózu, a proto je otec nechal v klášterním sirotčinci. Později byla se sestrou Julií přijata do klášterní školy, kde se od svých vychovatelek naučila základům šití.

Ve dvaceti letech pomáhala své tetě v malém oděvním salonu, kde si již získala dobrou pověst. Po tři roky si také přivydělávala zpěvem v kabaretech. Svým číslem, kdy zpívala o dívce z Paříže, které se ztratil pes jménem Coco, získala svou přezdívku. Vystupovala v Moulins a Vichy, kde se seznámila s Etiennem Balsanem a stala se jeho milenkou.

kabelka Chanel
Kabelka Chanel – Foto: Depositephotos

Díky jejich vztahu získala přístup do vyšší společnosti a také navázala nové kontakty, které jí jsou později k užitku. Spolu se svým milencem žili na zámku Rayallieu. Zde začíná Coco navrhovat klobouky a také začíná poukazovat na to, že žena by neměla být upnutá v korzetu, ale měla by se cítit ve svých šatech volně a pohodlně. V této době poznává přítele svého milence Arthura Capela, přezdívaného Boy. Jen díky němu a jeho finanční podpoře, měla možnost otevřít v Paříži svůj první obchod s klobouky.

Obchodování je zpočátku neúspěšné a Coco má velké dluhy. Zanedlouho však získává spousty zakázek na nejrůznější klobouky. Později otvírá salon v přímořském letovisku Deauville, opět s pomocí svého milence Boye. Tam nalézá inspiraci a přepracovává pánské střihy a navrhuje volné oblečení pro ženy, které je označováno za sportovní. V roce 1916 otvírá další salon v Biarritz a v Cannes. Poté vytváří svou první kolekci, kde se objevují volné šaty bez korzetu, které byli pouze svázané v pase. Do této kolekce patřili také již známé „malé černé šaty“. Podle Coco, by tyto šaty měla mít každá žena a neměli by v šatníku chybět ani dnes. Z této úspěšné kolekce mohla konečně splatit své dluhy, které se nastřádaly při jejích těžkých začátcích. Přináší tak nový a velice odlišný styl.

Chanel obchod
Obchod Chanel – Foto: Depositephotos

Její životní láska, Arthur „Boy“ Capel, zemřela při automobilové nehodě v prosinci 1919. Coco se nikdy neprovdala, ale po celý její život měla nadále spousty milenců. V roce 1921 se díky Dmitriji Romanovovi seznamuje s parfumérem Ernestem Beauxem a vytváří tak svůj parfém Chanel No. 5. Po vypuknutí 2. světové války, je nucena uzavřít všechny své salony, ve kterých bylo zaměstnáno téměř 4 tisíce zaměstnanců, kromě jednoho. V tom jediném butiku nadále prodává své modely, šperky a parfémy. Po osvobození musela kvůli vztahu s německým důstojníkem odjet do Švýcarska.

Vrací se až v roce 1954 a otvírá znovu svůj salon v Paříži. V tomto roce přichází její vrchol v kariéře. Vytváří nejznámější kostým, který se sestavuje z krátkého lemovaného saka bez límce a sukně po kolena. Tento model je dodnes považován za velice elegantní a nosí se po celém světě. V době své slávy obléká známé osobnosti, módní ikony a hollywoodské hvězdy, například Audrey Hepburnovou nebo Jacqueline Kennedyovou. Coco Chanel umírá 10. ledna 1971 ve věku 87 let v apartmá pařížského hotelu, který považovala za svůj domov.

Za úspěchem této ženy stály především její odlišné názory od ostatních. Bojovala za své sny a svým sebevědomím a velice odlišnými modely se rychle dostávala do vědomí ostatních. Dodnes je považována za jednu z nejvýznamnějších módních návrhářek.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

Pokračovat

Post navigation

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


TOPlist