
Meduňka lékařská je vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých pocházející ze Středomoří. Je charakteristická příjemnou citronovou vůní, která je způsobena vysokým obsahem přírodních silic. Dorůstá velikosti až 40 cm, pro bylinu jsou typické zubaté vejčité lístky a v červnu vykvétající drobné bílé kvítky. Na pěstování je naprosto nenáročná, vyhovuje jí lehčí propustná půda a jako většině bylin slunné stanoviště, je natolik odolná, že dobře snáší i extrémní horko a sucho.
Meduňka lékařská představuje čistou esenci unikátních přírodních látek, které mají na lidské zdraví blahodárný účinek, zároveň patří společně s třezalkou tečkovanou k nejúčinnějším přírodním antidepresivům.
Obsah účinných látek
Nejvýznamnější složkou, která je obsažena v listech byliny, jsou silice – citral, citronellal, limonen, geraniol, dále třísloviny, hořčiny, silné antioxidanty ze skupiny polyfenolů – flavonoidy a významný je i obsah kyseliny ursolové.

Kdy bylinu sbírat
Nejvhodnější čas na sběr byliny je květen a červen, sbírá se před rozkvětem, kdy má nejvyšší obsah účinných látek. Sbírají se buď lístky samostatně a suší se ve stínu, také je možnost sbírat stonky s listy a sušit zavěšené ve svazcích. Po usušení ukládejte meduňku do bavlněných pytlíků a skladujte na suchém místě.
Účinky meduňky lékařské na lidský organismus
- je velmi účinným přírodním sedativem a antidepresivem
- přírodní látky obsažené v bylině zajišťují správnou činnost srdečního svalu
- účinně působí proti migrénám
- uvolňuje křeče. zmírňuje svalové napětí
- léčí nespavost, bývá používána v čajových směsích společně s kozlíkem lékařským
- uvolňuje psychické napětí, celkově zklidňuje
- optimalizuje zažívání, napomáhá dobrému trávení
- pomáhá při nadýmání
- uvolňuje pocity úzkosti, snižuje stres
- regeneruje organismus při celkové vyčerpanosti
- snižuje krevní tlak
- díky vysokému obsahu kyseliny ursolové, která patří mezi přírodní antioxidanty zamezující vzniku nádorového bujení, bývá bylina využívána jako podpůrná léčba při nádorech kůže
- při preventivním užívání brání rozvoji astmatu
- prevence Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby
- pomáhá při bolestivé menstruaci
- bývá využívána při léčbě cukrovky
- pomáhá v klimakteriu

Způsob užívání
Unikátních účinků byliny na lidských organismus je využíváno v čajích, kapslích a tinkturách, také je výchozí surovinou pro výrobu lahodných limonád a sirupů. Při prevenci chorob je vhodné popíjení vlažného čaje jednou až dvakrát denně, při léčbě zdravotních problémů třikrát denně.
Příprava čaje: vrchovatou čajovou lžičku byliny přelijte 250 ml vařící vody, nechte louhovat pět až sedm minut, poté přeceďte a popíjejte vlažný. Po třech týdnech je vhodné udělat pauzu.
Příprava sirupu: 4 hrsti omyté byliny vložte do hrnce společně s oloupaným a na kolečka nakrájený pomerančem a dvěma citrony, zalijte jedním litrem vařící vody, vařte při stálém míchání na mírném ohni 10 minut. Nechte odležet 24 hodin, přeceďte a společně s jedním kilogramem třtinového cukru vařte 20 minut, poté plňte do sklenic. Sirup má velmi příjemnou, lahodnou citronovou chuť, pro kterou je vhodný i pro děti.
Kontraindikace
Při užívání léků je vhodné konzumaci meduňky lékařské konzultovat s lékařem nebo lékárníkem, neužívejte před a během průběhu chirurgických zákroků, také se nedoporučuje užívání u žen těsně před porodem, během těhotenství je užívání byliny prospěšné.