
Tento článek se týká především žen, neboť právě ony touží po krásném a zářivě bělostném úsměvu, za který se nemusí stydět. Spousta průzkumů potvrdilo skutečnost, že muži se u žen nejvíce zaměřují právě na jejich úsměv, kvalitu a bělost zubů. Samozřejmě v dnešní době a v dnešním uspěchaném světě je spousta technologií pro krásné a zdravé zuby. Stačí se objednat do specializovaného centra, nechávat si zuby pravidelně bělit a navštěvovat dentální hygienu.
Ovšem pravdou je, že ne každá žena má dostupné finanční prostředky, které by na takové procedury mohla uvolnit. Proto si prozradíme několik typů, jak si zachovat krásný a bělostný úsměv, aniž by to zruinovalo váš rodinný rozpočet.
Stravujte se správně
Obecně lze říci, že čím sladší, tím horší. Velmi škodlivá je kombinace sladkého s kyselým. Problém představuje také ovoce, a to především banány, které obsahují velké množství cukru. Nejlepší nejsou ani citrusy a další kyselé plody, které sklovinu naleptávají. Pokud chcete ovoce konzumovat a neškodit zubům, nečistěte si zuby nikdy bezprostředně po jeho konzumaci. Pro zuby jsou také škodlivé veškeré sladkosti (bonbóny, lízátka, čokolády, sladké pečivo), pečivo, chipsy apod. Naopak prospěšné jsou tvrdé sýry, ale také ostatní mléčné výrobky, zelenina (mrkev, celer), tvrdší druhy ovoce (jablka)
Závěr: vyvarujte se potravinám s vysokým obsahem cukru a citrusům, konzumujte tvrdé sýry, tvrdší druhy ovoce a zeleniny
Vyhněte se některým nápojům
Pitný režim je důležitý nejen pro organismus, imunitní systém, ale také pro vaše zuby. Pokud nepřijmete dostatek tekutin, sliny se začnou zahušťovat a nezvládají dobře omývat sliznice, dásně a zuby. Ovšem není pitný režim jako pitný režim. Určitě se vyhněte sladkým nápojům, limonádám a neředěným ovocným džusům. Tyto nápoje totiž narušují a poškozují zubní sklovinu. Pokud ale přeci jen takový nápoj konzumujete, vypláchněte si pak ústa vodou.
Závěr: nepijte slazené nápoje, limonády, neředěné džusy, pijte převážně čistou vodu
Je žvýkání žvýkaček škodlivé
Mnohé to překvapí, ale žvýkání žvýkaček bez obsahu cukru má na vaše zuby blahodárný vliv. Při žvýkání totiž dochází k nadprodukci slin, které omývají povrch zubů od kyselin, bakterií a plaku. Do žvýkačky se navíc lepí zbytky potravy, což přispívá k ústní hygieně.
Závěr: žvýkejte žvýkačky bez obsahu cukru, které jsou dostupné v každém obchodě
Co káva a cigarety?
Mezi nejčastější činitele, kteří ovlivňují bělost zubní skloviny jsou cigarety, káva, čaj a červené víno. Co se týče cigaret, těch je dobré se ze zdravotního hlediska vzdát úplně. Kávu, čaj a červené víno si zcela odpírat nemusíte. Kromě nevzhledných skvrn na zubech způsobuje pití kávy „kávový dech“, který se bohužel nepodobá vůni čerstvě upražených kávových zrnek. Káva obsahuje kofein, který způsobuje sucho v ústech. A právě to je hlavní příčinou zápachu z úst. Proto je doporučeno současně s kávou pít čistou vodu. Časté pití kávy také způsobuje vyšší tvorbu bakterií. To může vést k zubním kazům. Z toho důvodu je důležité dbát na dentální hygienu.
Závěr: cigarety ne, káva bez cukru v omezeném množství v kombinaci s čistou vodou, červené víno v omezeném množství, používat zubní pasty s fluoridy
Podpora krásného úsměvu
- přísun vitamínů – vitamín D (zodpovědný za správnou mineralizaci zubní skloviny), vitamín C (jeho nedostatek je spojován s obnaženými zubními krčky), vitamín A (má pozitivní vliv na dásně, bojuje s bakteriemi, které přispívají ke vzniku zubního kazu), vitamín E (urychluje hojení např. po vytržení zubu)
- pomůcky pro čistění zubů – měkký kartáček s rovně střiženými vlákny, s výběrem mezizubních kartáčků si nechte poradit od svého zubního lékaře, zubní pastu nevybírejte podle ceny, ale podle složení (hydroxyapatit vápníku, zinek a další minerály), pořiďte si kvalitní ústní vodu, která rozpouští zubní plak a osvěžuje dech, správná technika čistění je velmi důležitá, navštěvujte dentální hygienu
- přístroje – téměř v každé drogerii a lékárně jsou volně prodejné různé přístroje na bělení zubů
Zlozvyky, které zuby poškozují
- skřípání zubů – lidé, kteří trpí tímto zlozvykem, skřípou zuby převážně nevědomky ve spánku, skřípání zubů může vést k obrušování zubů, zuby jsou pak velmi neestetické a citlivé, lze tomu předejít pomocí chráničů, které si člověk může nasadit do úst na noc a tím tak chrání zuby před poškozením
- přílišný tlak na zubní kartáček – vede k odření skloviny v oblasti krčků
- kousání nehtů – časté kousání a vyvinutý tlak skutečně dokáže vybočit a poškodit zuby