Koh-i-Noor – prokletý diamant, který chce Indie zpět

koh-i-noor
Diamant Koh-i-noor

Koh-i-Noor – prokletý diamant, který chce Indie zpět.

Diamant Koh-i-Noor je jedním z nejznámějších a nejcennějších drahokamů na světě. Nyní je součástí britské královské koruny. Nosívala jej i královna Alžběta II.

Původ diamantu není úplně jasný, ale předpokládá se, že byl nalezen v Indii někdy mezi 12. a 14. stoletím. Od té doby se stal součástí historie a zůstal pod kontrolou různých indických a perských vládců. V roce 1813 byl diamant darován sikhským panovníkem Ranjit Singhem britské Východoindické společnosti, která jej přivezla do Anglie, kde je dodnes.

Jak se tedy diamant Koh-i-Noor stal prokletým předmětem, který přináší smrt a neúspěch všem, kdo se o něj zajímají?

Když byl diamant vlastněn indickými vládci, připisovali se jim různé nešťastné události, jako například násilná smrt a rozpad říší. Později, když byl diamant vlastněn britskými panovníky, způsoboval prý zdánlivě nešťastné události, jako například smrt prince Alberta a odtržení britských kolonií.

Kletba pro královskou rodinu údajně znamená, že pokud se diamant dotkne mužský následovník trůnu, zaplatí tím vlastním životem. Proto je diamant z koruny odstraněn, pokud se na trůn dostane mužský následovník. Zdá se, že královská rodina věří v tuto kletbu a dbá na to, aby se muži nedotýkali diamantu. Ačkoli není jasné, jaká konkrétní událost stála za vznikem této legendy , je zřejmé, že se diamant Koh-i-Noor stal předmětem s velmi pohnutou minulostí.

Indie se nyní snaží získat zpět diamant diplomatickou cestou a tvrdí, že historicky lze doložit, že diamant byl násilně odebrán, nikoliv darován. Britská vláda však tento postoj odmítá a stojí si na názorem že se jednalo o dar.

Cena diamantu je odhadována na 200 milionů dolarů, což odpovídá pěti miliardám korun. Ať už je pravda o jeho původu jakákoli, Koh-i-Noor je legendou mezi drahými kameny. A jeho příběh zdaleka nekončí.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

Pokračovat

Post navigation

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


TOPlist