Karel III. bude o víkendu korunován jako britský král. Přečtěte si něco zajímavého o jeho životě

Karel III. - Foto: Depositphotos
Karel III. – Foto: Depositphotos

Král Spojeného království a dalších 14 království Commonwealthu Charles Philip Arthur George se narodil Buckinghamském paláci 14. listopadu 1948. V té době vládl jeho dědeček Jiří VI. Když mu byly tři roky, usedla na trůn jeho matka Alžběta II, čímž se stal následníkem trůnu. V roce 1958 byl jmenován princem z Walesu.

V roce 1956 zahájil výuku ve škole Hill House v západním Londýně. Byl prvním následníkem trůnu, který navštěvoval školu, místo aby byl vzděláván soukromým učitelem. Ředitel školy ho však nijak neupřednostňoval. Následně navštěvoval dvě bývalé školy svého otce: Cheam School v Hampshiru a poté Gordonstoun (pod odkazem je skvělá fotka mladého Charlese) v severovýchodním Skotsku, kde byl šikanován. Škola byla známá svými přísnými osnovami, ale sám Charles prohlásil, že jej zocelila.

Mladý princ Charles s maminkou královnou - Foto: Depositphotos
Mladý princ Charles s maminkou královnou – Foto: Depositphotos

Podruhé Karel III. porušil královskou tradici, když po maturitě nastoupil rovnou na univerzitu, místo aby vstoupil do britských ozbrojených sil. V říjnu 1967 byl přijat na slovutnou Trinity College v Cambridgi, kde v první části studoval archeologii a antropologii a ve druhé části přešel na historii. Během druhého ročníku navštěvoval Charles University College of Wales v Aberystwythu. Stal se prvním britským následníkem trůnu, který získal vysokoškolský titul a 23. června 1970 promoval na univerzitě v Cambridgi, kde získal titul bakalář umění.

Jak je v královské rodině zvykem, sloužil v Královském námořnictvu a letectvu, kde se učil létat na letadle Chipmunk.

Karel III. a jeho vztahy

V mládí měl Charles několik milostných známostí. Roku 1974 napsal lady Brabourneové, která byla zároveň jeho kmotrou, a vyjádřil zájem o její dceru Amandu Knatchbullovou. Dočkal se kladné odpovědi, avšak bylo mu naznačeno, že námluvy s šestnáctiletou dívkou jsou předčasné. O čtyři roky jej měla Amanda doprovázet při návštěvě Indie. Jejich otcové však byli proti. Před odjezdem v srpnu 1979, byl Amandin dědeček zavražděn Irskou republikánskou armádou. Když se Charles vrátil, požádal ji o ruku. Ta však kromě dědečka přišla při útoku i o babičku a nejmladšího bratra a zdráhala se vstoupit do královské rodiny.

Se svou první ženou lady Dianou Spencerovou se poprvé setkal v roce 1977, když navštívil její dům. V té době byl společníkem její starší sestry Sarah a o Dianě začal romanticky uvažovat až v polovině roku 1980. Námluvy páru přitahovaly intenzivní pozornost médií. Jeho otec princ Philip říkal Charlesovi, že by měl brzy dospět k sňatku, jinak tyto mediální spekulace poškodí Dianinu pověst. Proto ji v únoru 1981 požádal o ruku a v témže roce se vzali. V roce 1982 se narodil princ William a o dva roky později princ Harry. Charles se stal prvním královským otcem, který byl přítomen u narození svých dětí od dob prince Alberta.
Během pěti let se však jejich manželství ocitlo v krizi, možná za to mohl i třináctiletý věkový rozdíl. Charles tak obnovil vztah s Camillou Parker Bowlesovou, kterou si následně roku 2005 vzal za svou manželku. Roku 1996 se Charles a Diana rozvedli.

Karel III. s manželkou Camillou - Foto: Depositphotos
Karel III. s manželkou Camillou – Foto: Depositphotos

Karel III. a jeho korunovace

Karel III. nastoupil na trůn Spojeného království a ostatních království Commonwealthu 8. září 2022 po smrti své matky Alžběty II. Ke královskému nástupnictví dochází okamžitě po smrti vládnoucího panovníka. K oficiálnímu vyhlášení došlo 10. září 2022.

Jeho první zahraniční cesta v roli krále se uskutečnila koncem března toho roku. V Německu byl jako první panovník slavnostně přivítán u Braniborské brány. Původně chtěl navštívit také Francii, ale tuto návštěvu kvůli právě probíhajícím protestům proti důchodové reformě odvolal.

Korunovace Karla III. se bude konat 6. května 2023, Charles si vybral jméno Karel III. Vlády se ujímá ve svých 73 letech, čímž se stává nejstarším nastupujícím britským monarchou.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

Pokračovat

Post navigation

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


TOPlist