Jitrocel kopinatý a jeho léčivé účinky. Čistí krev i plíce a léčí veškerá respirační onemocnění

Jitrocel kopinatý - Foto: Depositphotos
Jitrocel kopinatý – Foto: Depositphotos

Na jaře začínají v přírodě rašit listy bylin s největším léčivým potenciálem. Vedle kopřivy dvoudomé a pampelišky je to také jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) charakteristický růžicí přízemních listů vyrůstajících těsně u země na nejrůznějších stanovištích – u cest, na loukách daří se mu i rumištích, může se objevit i na zahradách.

Tuto bylinu nikdy neodstraňujte a nechte ji na sběr listů, neboť je to přímo zázračný léčitel na celé spektrum neduhů. K léčivým účelům se sbírají listy od konce dubna do poloviny června, v tomto období bylina vykvétá drobným klasovitým květenstvím na delších stvolech a ztrácí svoji léčivou sílu. Jitrocel kopinatý je vhodný na vnější i vnitřní využití, jeho lidový název ranocel leccos napovídá. Tato bylina má odedávna v lidovém léčitelství své pevné místo, sílu bioaktivních látek v ní obsažených využívali lidé od 11. století. V současnosti je nedílnou součástí čajových bylinných směsí proti kašli a na uvolnění hlenů, slouží také k výrobě sirupů, tinktur a mastí.

Obsah účinných látek

Jitrocel kopinatý obsahuje ve svých sytě zelených listech celé spektrum účinných přírodních látek, – jsou  to třísloviny, hořčiny, glykosidy, enzymy, organické kyseliny, vitamíny C a K, chlorofyl, saponiny, zinek, kumariny, slizové látky, fytoncidy. Všechny složky spolu působí synergicky, vzájemně násobí léčivý účinek

Léčivé účinky

– jako jediná bylina velmi účinně čistí krev, plíce i žaludek, tato detoxikační schopnost je opravdu výjimečná

– používá se při léčbě všech typů respiračních onemocnění – kašel, bronchitida, astma

– díky obsahu účinných látek podporuje vykašlávání

– harmonizuje trávení – stimuluje správnou činnost všech důležitých orgánů

– díky glykosidu aukubinu má silné protizánětlivé účinky

– slizové látky pomáhají zklidnit a léčit povrch sliznic v ústech a hrtanu

— účinkuje jako přírodní antibiotikum

– pomáhá při urologických a gynekologických zánětech

– zevně jako odvar nebo rozdrcený na jemnou kaši pomáhá při léčbě oparů, popálenin, řezných ran

– obklad z listů zastavuje krvácení a dezinfikuje rány

– prevence onkologických onemocnění

Sběr a sušení

Bylinu je nejlépe sbírat mezi 14 a 16 hodinou, listy musí být suché. Opatrně je utrhněte těsně nad zemí, nakrájejte na malé kousky a sušte na stinném místě. Po usušení ukládejte do bavlněných nebo papírových pytlíků, uchovávejte v temnu.

Produkty z jitrocele kopinatého

Jitrocelový čaj – má světlezelenou barvu a je nesmírně lahodný. Příprava: 1 polévkovou lžíci čerstvých nebo čajovou sušených listů přelijte 250 ml vařící vody, nechte louhovat 7 minut, poté přeceďte a popíjejte vlažný při prevenci jedenkrát až dvakrát denně mezi jídly, při léčbě třikrát denně po dobu tří týdnů.

Jitrocel kopinatý, sirup proti kašli - Foto: Depositphotos
Jitrocel kopinatý, sirup proti kašli – Foto: Depositphotos

Jitrocelový sirup – stejně jako čaj má jitrocelový sirup nazelenalou barvu, pokud nepoužijete na jeho přípravu třtinový cukr. Pokud ano, bude mít barvu nahnědlou, ale vždy bude chuť velmi jemná, lahodná a delikátní. Příprava sirupu: 4 hrsti jitrocelových listů operte a vložte do 1 litru vařící vody společně se slupky zbavenými 3 citrony, na velmi mírném ohni a za stálého míchání vařte 10 minut, poté stáhněte z ohně. Nechte macerovat 24 hodin, přeceďte, přiveďte k varu a pomalu vmíchejte 1 kg třtinového nebo bílého krystalového cukru. Nechte jen jemně bublat na velmi mírném ohni půl hodiny, stále míchejte. poté plňte uvařený sirup do sklenic, zavíčkujte a na 10 minut obraťte. Skladujte v lednici. Užívejte 3 kávové lžičky denně po dobu tří týdnů.

Jitrocelová mast – skvěle poslouží na ošetření všech drobných ran, popálenin, oparů i bércových vředů. Příprava masti: ve vodní lázni rozpusťte 300 g vepřového sádla, přidejte 3 hrsti jitrocelových listů a při stálém míchání povařte na mírném ohni 1 hodinu. Nechte macerovat 48 hodin, poté přeceďte a plňte do kelímků nebo sklenic .Postižené místo potírejte třikrát denně.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 4]

Pokračovat

Post navigation

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist