Eminem pronikl do vybrané hip-hopové společnosti a stal se jejím inspirativním členem. A daří se mu i v osobním životě

Eminem - Foto: Depositphotos
Eminem – Foto: Depositphotos

Taky si pamatujete? V devadesátých letech přistál na planetě běloch, který uměl rapovat, a my z něj byli docela paf? Máme na mysli jednoho z nejznámějších a nejúspěšnějších amerických rapperů všech dob, Eminema, vlastním jménem Marshalla Bruce Matherse III., jenž se narodil 17. října roku 1972. Nekončící popularity dosáhl i díky pravdivým textů, kterých je sám autorem a také jako hudební producent řady dalších světoznámých hvězd populární hudby. Právě on se zasloužil o zpopularizování rapu ve Spojených státech amerických a je kritiky právem považován za nejlepšího amerického rappera.

Vzhledem ke své bílé barvě pleti prolomil rasovou bariéru a převládající názor, že rapovat mohou pouze lidé černé pleti. I přesto, že je považován za lehce kontroverzního umělce, dodnes ovlivňuje celou řadu umělců napříč všemi hudebními žánry.

Eminem, rok 1999 - Foto: Depositphotos
Eminem, rok 1999 – Foto: Depositphotos

Alba plná rapu i zkušenosti se závislostí

Po vydání debutového alba s názvem Infinite z roku 1996 a rozšířeného EP Slim Shady z roku 1997 podepsal Eminem smlouvu s úspěšným hudebním vydavatelstvím Aftermath Entertainment, jehož zakladatelem je jeden z průkopníků gangsta hip-hopu Andre Young, známý pod pseudonymem Dr. Dre. Jeho nahrávací studio stojí za populárním Eminemovým LP z roku 1999, nesoucí název The Slim Shady.

Následovaly desky The Marshall Mathers LP a The Eminem Show, které zaznamenaly celosvětový úspěch a dokonce byly nominovány na cenu Grammy za album roku. Po vydání alba Encore v roce 2004 Eminem oznámil roční pauzu kvůli závislosti na lécích. Léčba se však protáhla, a tak byl schopen vrátit se na pódia až po téměř čtyřech letech, kdy svůj návrat ztvrdil vydáním alba Relapse, po kterém následovala deska s příznačným názvem, Recovery, která se stala Eminemovým druhým nejprodávanějším albem. Následovaly další čtyři alba, z nichž nejnovější z roku 2020, Be Murdered By, které se v den vydání okamžitě ocitlo na prvních příčkách.

Eminem je obstojný herec i podnikatel

Eminem však není jen úspěšný rapper a hudební producent, ale také herec. Ve filmovém průmyslu debutoval hudebním dramatem 8 Mile z roku 2002, kde si zahrál zdramatizovanou verzi sebe sama. Jedna z jeho nejznámějších skladeb, Love Yourself, která ve filmu nejednou zazní, získala Oscara v kategorii nejlepší soundtrack. Eminem se stal vůbec prvním hiphopovým umělcem, který kdy získal jednu z nejprestižnějších cen na světě. Jeho herecká kariéra tím však neskončila. Zahrál si ve filmech The Wash, Funny People a The Interview. Zaznamenat jste ho také mohli v televizním seriálu Entourage z roku 2010.

Za zmínku stojí také jeho podnikatelská činnost, neboť společně s Paulem Rosenbergem založil hudební vydavatelství Shady Records, které nastartovalo kariéru dnes známým hiphopovým hvězdám, jako jsou 50 Cent či Obie Trice.

Dr. Dre, 50 Cent a Eminem - Foto: Depositphotos
Dr. Dre, 50 Cent a Eminem – Foto: Depositphotos

Krátkodobá spolupráce

Kromě Eminemovy sólové kariéry zmiňme i skutečnost, že byl na krátko členem hiphopové skupiny D12 a rovněž spolupracoval s detroitským rapperem Roycem da 5‘9“. Známi byli jako Bad Meets Evil.

Eminem: Osobní život

Eminem byl dvakrát ženatý s Kimberly Anne Scott, se kterou se seznámil na střední škole během školního představení, na kterém rapoval skladbu I’m Bad od LL Cool J. Poprvé se vzali v roce 1999, avšak již o dva roky později šli od sebe. Jejich cesty se spojily znovu v roce 2006, kdy se znovu vzali, aby se o tři měsíce později definitivně rozvedli. I přes trvající neshody, našli společnou řeč ve věci společné péče o dceru Hailie Jade, která je dnes úspěšnou influencerkou na sociálních sítích, konkrétně v oblasti módy a krásy. Nedávno se provdala za podnikatele, Evana McClintocka. Aktuálně není známo, zda se Eminem nachází v milostném vztahu, avšak americkými médii se šušká, že se znovu snaží dát dohromady s matkou své jediné dcery. Zda je domněnka pravdivá, ukáže čas.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

Pokračovat

Post navigation

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


TOPlist