
Plesová sezóna se pomalu blíží, taneční kurzy jsou v plném proudu. Pokud zvažujete pořízení speciální taneční obuvi, je dnešní článek přímo pro vás! Podíváme se na její druhy a výhody oproti klasickým lodičkám na běžné nošení.
Jaké typy existují?
Rozlišují se dva základní typy tanečních bot:
- na standardní tance
- na latinskoamerické tance
Jaký je mezi nimi rozdíl?
U bot určených pro standardní tance najdete plnou špičku. Naopak tzv. „latinky“ mají špičku volnou. Dává to smysl, neboť standard vyžaduje těsné, kontaktní držení, zatímco při latině si může pár dovolit držení volnější.
Samozřejmě můžete najít různé mezitypy, které bez problému užijete třeba právě na plesech.

Taneční boty vs. lodičky: Vážně se tak liší?
Ano. Pojďme si představit všechny rozdíly mezi klasickými lodičkami, které si pořídíte v běžném obchodě, a poctivými botami jak pro profesionální tanečníky, tak všechny zájemce a milovníky protančených plesů.
Materiál: Zatímco běžnou obuv seženete ze všemožných materiálů, ty nejkvalitnější taneční střevíčky se vyrábějí z jehněčí kůže. To je sice případ těch nejkvalitnějších výrobků, nicméně i tak jsou levnější druhy kůží pro výrobu tanečních bot zcela zásadní.
Podrážka a podpatek: Zatímco běžná obuv je určena pro chůzi po různých typech povrchů a zpravidla bývá odolná a pogumovaná, u tanečních bot má pogumování pouze podpatek, plocha podrážky podpírající příčnou klenbu a prsty je měkká a přizpůsobená tanečním sálům. Procházka po asfaltu představuje dokonalý způsob, jak taneční boty zničit jedna dvě.
Podpatek může být typu fler: Je to tvar přesýpacích hodin, umožňující lepší stabilitu při tanci. Pokud jste zvyklé na klasický tenký podpatek, můžete pořídit i boty v tomto provedení.
Specialitou jsou potom chrániče na podpatky. Jsou to plastové „návleky“ pouze na podpatek. Pořizovací cena chráničů se pohybuje v řádech desítek korun za jeden pár chráničů.

Kdy se vyplatí pořídit si taneční obuv?
Pokud se chystáte do tanečního kurzu a myslíte to s tancem opravdu vážně, rozhodně této investice nebudete litovat. Existuje mnoho barevných provedení, proto neprohloupíte, pokud sáhnete po vašich vysněných botičkách v barvě ladící k vašim plesovým šatům. Ale i jen pokud rádi trávíte dlouhé zimní večery na plesech, neexistuje důvod si poctivé taneční boty nepořídit.
Kolik mě to bude stát?
Počítejte s cenou mezi dvěma až třemi tisíci korunami za nové taneční boty pořízené v rámci českých specializovaných prodejen. Můžete si nechat ušít také boty na míru od českého výrobce – zde počítejte s cenou podstatně vyšší. Na zahraničních trzích seženete taneční obuv i za pouhé stovky korun – na druhou stranu, nemáte šanci si noty opravdu osahat a vyzkoušet, což je hlavní důvod, proč dát přednost osobnímu pořízení. Taneční boty vám prostě musí sedět. Ať už pevně fixovat patu, tak dobře objímat nárt. Počítejte s tím, že bota lehounce povolí, ale znovu: co nesedí, v čem se necítíte dobře, nechte v obchodě.
Poslední doporučení se týká velikostí: Číslování tanečních bot se liší od toho, se kterým se setkáte v běžných obuvních řetězcích. Co je pro zvolení správné velikosti taneční boty klíčové, je délka stélky. Proto si před nákupem změřte krejčovským metrem délku vašeho chodidla od palce po patu. Vaše výsledná vhodná velikost taneční boty se může lišit až o dvě čísla!
Na závěr nezbývá než popřát šťastnou ruku při výběru!