
Každý rodič vychovává své dítě nejlépe, jak umí, a tak není k podivu, že některé metody novopečených maminek a tatínků vyvolávají ve společnosti údiv, zájem i rozhořčené odmítnutí. Předkládáme vám top pět mateřských témat, která vzbuzují diskuzi napříč rodinami i společností.
1. Kojení versus umělé mléko
Dle údajů nedávné dotazníkové akce webu o rodičovství Aperio.cz je téměř 51 % novorozenců již v porodnici dokrmováno umělým mlékem. Při propuštění z porodnice je krmeno výlučně mateřským mlékem necelých 73 % dětí a tento podíl klesá. Na vině mohou být nevhodná doporučení zdravotního personálu (kojení ve stanovených intervalech, dudlík, zavinovačka) i důmyslná lobby výrobců umělých mlék. Situaci se snaží zlepšit sdružení laktačních poradkyň, která např. upozorňují na benefity kojení i po u nás běžně doporučovaném minimu půl roku dítěte a nejlépe až do samoodstavu.
2. Spaní v postýlce versus spoluspánek
Dle starých doporučení pro rodiče mělo miminko spát ve své vlastní postýlce. Pokud zde spát nechtělo, bývala doporučována tzv. vyplakávací metoda, na jejíž nevhodnost dlouhodobě poukazují výzkumy Lenky Medvecké Tinkové. Stále oblíbenější je i díky této antropoložce sdílené lože dítěte s matkou či oběma rodiči. Za tímto účelem se vyrábí dokonce speciální zábrany na postel, které miminko chrání před pádem.
3. Kočárek versus nošení
Navzdory obrovské nabídce kočárků, o které si starší generace mohly nechat jen zdát, roste záliba v nošení dětí v pevném či elastickém šátku nebo v ergonomickém nosítku. Nosit se dá na břiše, na boku i na zádech, krátkodobě i několik hodin v kuse. Čeští výrobci nosících pomůcek jdou tomuto trendu naproti již od roku 1999, kdy byla založena hradešínská firma Vatanai.
4. BLW versus krmení lžičkou
Mixování zeleniny od čtvrtého nebo šestého měsíce věku miminka začíná nahrazovat metoda Baby Led Weaning, kdy dítě jí samo až ve chvíli, kdy je na to připraveno, a není nikým krmeno. Zpočátku ochutnává vhodně upravené potraviny přiměřené věku (např. proužek okurky), později si samo vybírá jídlo z mámina talíře.
5. Barefooty versus pevné botičky
Někteří rodiče shánějí capáčky, jakmile se jejich dítko začne stavět, a poté přechází na pevnou obuv. Moderní trendy radí nechat dítě běhat co nejdéle naboso a poté pořídit tzv. barefooty – boty s tenkou a ohebnou podrážkou. Řada odborníků je však nedoporučuje na chůzi po plochém městském povrchu.
Každé miminko je jiné a to i v rámci jedné rodiny. Starší dítko klidně prospí hodiny v kočárku s dudlíkem v puse, zatímco jeho mladší sourozenec usne jedině navázaný u mámy s přístupem k prsu. Další miminko se od nich zase může lišit tím, že mu brzy vyrostou zoubky, a tak začne hned bez problémů papat kousky spolu se zbytkem rodiny. Ať je té které mamince blízká jakákoliv zmíněná metoda, zaslouží si ne-li podporu, pak alespoň respekt svého okolí.