Bruce Willis – sympatický drsňák a hvězda filmů Smrtonosná past zůstane navždy v našich srdcích

Bruce Willis
Bruce Willis – Foto: Depositphotos

Bruce Willis je dnes již bývalý americký herec. Ve kterých nejslavnějších snímcích se objevil, jaká byla jeho cesta mezi filmové hvězdy první velikosti a co ho přimělo aktivní hereckou dráhu vlastně ukončit?

Nelehké začátky v herecké branži

Americký herec Bruce Willis se narodil 19. března 1955 v německém městě Idar-Oberstein. Na svět přišel na americké vojenské základně, do rodiny Němky Marlene a Američana Davida. Vyrůstal ale v americkém New Jersey, kam se rodina vrátila v roce 1958.

Mládí budoucího slavného akčního hrdiny nebylo lehké. Rodiče se rozvedli, mladý Bruce měl problémy s alkoholem a dokonce se zapletl do užívání drog. Životem se protloukal všelijak, živil se jako pumpař, automechanik, řidič náklaďáku, hlídač v nukleárním středisku či prodavač triček.

K herectví ho to však táhlo odjakživa. K vysněnému povolání se však dostal z prozaických důvodů. Když totiž navštěvoval střední školu v Pens Grove, začal s dramatickým kroužkem vystupovat, což mu pomohlo se vypořádat s vadou řeči. Dnešní špičkový herec jako teenager koktal.

První role v divadle i v televizi

Bruce Willis se také zapsal na Montclair State University, kde se zapojil i do dramatického kurzu. Následně byl obsazen do třídní inscenace Kočka na rozpálené plechové střeše. Školu však záhy opustil a přestěhoval se do New Yorku, kde se na začátku 80. let živil jako barman v uměleckém baru Kamikaze.

Pozvolna začal pronikat i do světa divadelní a televizní tvorby. Už při studiu se mu podařilo získat první roli v divadle a natočit i reklamní spoty na Levis 501 jeans. V 80. letech si pak jména Bruce Willis všímat začali i televizní a filmoví režiséři. První televizní rolí byla drobná úloha ve slavném seriálu z 80. let Miami Vice.

Skutečně průlomovou roli dostal v roce 1985 v televizním seriálu Moonlighting. Produkce si ho vybrala z přibližně 2000 uchazečů. Ve slavném seriálu se objevil po boku kolegyně Cybill Shepherd jakožto soukromý detektiv. V roce 1987 za něj získal cenu Emmy.

Bruce Willis zářil jako akční hrdina

Když jeho televizní „parťačka“ otěhotněla, dostal Bruce Willis v natáčení seriálu volno. A to i on, s nadsázkou řečeno, využil skutečně plodně. Upsal se roli, která předznamenala i jeho následující kariéru v úlohách akčních hrdinů.

Poprvé se představil v akčním filmu Smrtonosná past jako John McClane. Snímek ho okamžitě katapultoval mezi nejzářivější hollywoodské hvězdy. Solidně „našlápnutou“ kariéru stvrdily i další položky ve filmografii – hlavní role ve filmu Smrtonosná past 2 a postava Joe Hallenbecka ve filmu Poslední skaut.

K dalším slavným filmům, kde v titulcích můžeme najít jméno Bruce Willise, patří klasika režiséra Quentina Tarantina Pulp Fiction: Historky z podsvětí z roku 1994, katastrofické sci-fi Armageddon, kde pod režijní taktovkou Michaela Baye zachraňoval svět před dopadem asteroidu, nebo akční komedie Můj soused zabiják z roku 2000, kde zazářil vedle Matthewa Perryho.

Poslední film, ve kterém se slavný akční hrdina na plátně představí, je thriller Assassin, který se má dočkat premiéry v březnu 2023. Nicméně další kultovní roli už legendární herec do své filmografie zřejmě nepřidá.

Kariéru přervala zákeřná nemoc

V březnu roku 2022 filmoví fanoušci prožili zklamání: Herec oficiálně svou kariéru ukončil. Rodina také zveřejnila důvod. Bruce Willis je vážně nemocný, trpí afázií. Jde o onemocnění, které ovlivňuje řečové schopnosti pacienta.

Později hercova rodina, v níž má Bruce Willis v aktuálním zdravotním stavu velkou oporu, zveřejnila odlišnou diagnózu. Podle nich někdejší akční hrdina trpí frontotemporální demencí. Jeho zdravotní stav se od oznámení původní diagnózy podle dostupných zpráv zhoršil.

Frontotemporální demence je degenerativní onemocnění mozku provázené ztrátou řeči a výraznými změnami v chování. Pod zprávou o této fatální diagnóze je podepsána nejen hercova současná manželka Emma Heming, ale i exmanželka Demi Moore, s níž měl i po rozvodu Bruce Willis přátelské vztahy. Společně mají tři dcery, s druhou ženou pak zplodil další dvě.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

Pokračovat

Post navigation

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


TOPlist