Beauty tipy pro Vaše šestinedělí – jak o sebe pečovat i s minimem času 

Foto: Depositphotos
Foto: Depositphotos

Zrovna jste na svět přivítala svého tolik očekávaného drobečka. Mateřství s sebou přináší velké změny a jednou z těch nejzásadnějších je ztráta volného času. Pokud zrovna nekojíte, nekrmíte, nepřebalujete, nekoupete a Váš drobeček spí, pak likvidujete chaos v domácnosti, vrháte se na kopy špinavého nádobí. Možná v závěru krátkého spánku Vašeho miminka stihnete rychlou sprchu. Nezoufejte! I v tomto náročném období o sebe můžete pečovat a cítit se krásná.  

Pro každou z nás je vzhled odlišnou prioritou. Některá žena potřebuje už v šestinedělí navštívit solárium či posilovnu, jiná žena poporodní kila neřeší a ke štěstí jí postačí umýt si vlasy a použít ráno trošku lesku na rty. Ať tak či tak, sebepéče se nemusíte vzdát ani po porodu. Stačí pouze dobře zorganizovat tu trošku volného času, kterou máte, a zaměřit se na to, co je skutečně pro Váš celkový vzhled důležité. Inspirujte se tipy níže

Čisté padnoucí oblečení 

Říkáte si “´čisté oblečení´, to myslí vážně?!” Ano. Připravte se na to, že po porodu bude Vaše pračka možná vytíženější než kdy dříve. Pokud budete kojit, rychle zjistíte, že spotřeba čistých nočních košil, spodního prádla a triček je vysoká. Po ustálení laktace (tvorby mateřského mléka) se situace jistě zlepší. Do té doby si však připravte dostatek oblečení na střídačku, a to zvláště v případě, že nemáte sušičku.  

Myslete také na to, že si z porodnice pravděpodobně přece jen přinesete nějaké to poporodní kilo navíc. Proto se nesnažte za každou cenu sahat ihned po vašem běžném oblečení. Raději se vraťte k tomu těhotenskému, které Vám v době krátce po porodu poskytne dostatek komfortu. Pěkné padnoucí kousky z těhotenského módy můžou nadělat mnoho parády.  

Foto: Depositphotos
Foto: Depositphotos

Umyté vlasy 

Účes je jednou z nejzákladnějších rysů, který vytváří celkový dojem. V šestinedělí zapomeňte na nějaké časté návštěvy kadeřníka nebo složité ranní natáčení vlasů kulmou. Počítejte spíše s minimem času. Proto účes i barvu přizpůsobte ještě před porodem. Vlasy dobarvěte a střih volte takový, aby se Vám vlasy snadno udržovaly. Základem všeho je ale vlasy umýt. Zplihlé mastné vlasy rozhodně celkový dojem kazí. Pokud nemáte čas si vlasy umýt, nezoufejte. Pořiďte si domů zásobu suchého šamponu. Ten Vám rozhodně vytrhne trn z paty! Během pár vteřin vykouzlí dojem zrovna umytých vlasů. 

Podtrhněte svoji přirozenou krásu 

S novorozencem zřejmě nebudete mít čas ani chuť na nějaký full-face make-up. Proto ve své kosmetické rutině vynechejte nedůležité kroky a zaměřte svou pozornost na jednoduché vyzdvihnutí Vaší přirozené krásy. Pro někoho to může znamenat oči jemně zdůraznit řasenkou a lehce domalovat obočí. Jiná žena vsadí na nude rtěnku a trošku tvářenky pro zdravý vzhled. Základem dojmu vytvářejícího zdravý a svěží vzhled je sjednocená pleť. Pokud Vás trápí nějaký ten pupínek, použijte korektor a zafixujte problematická místečka pudrem. Nebo naneste lehký bb-krém s SP-faktorem. Pakli-že máte minutku navíc, sáhněte po rozjasňovači. A voilà – jste upravená! Takové líčení zvládne každý během pár minut.  

Foto: Depositphotos
Foto: Depositphotos

Podpořte svou krásu zevnitř

Zrovna máte za sebou těhotenství a porod. Vaše tělo prošlo neuvěřitelnou změnou. Do jisté míry vyčerpalo svoje možnosti. Místo odpočinku Vás ale čekají první náročné týdny s miminkem, popřípadě kojení. To vše se jistě podepíše na Vaší celkové únavě, potažmo také vzhledu. Tělo prostě dostává zabrat a leckdy se vyčerpání může podepsat na našem vzhledu. Objeví se kruhy pod očima, suchá podrážděná pokožka, první jemné vrásky. Neobvyklé není také padání vlasů či ztráta kvality nehtů. Podpořte proto svoji krásu především zevnitř, a to kvalitní stravou a vhodnými vitaminovými doplňky.  

Zvláště v období kojení Vaše tělo vynakládá spoustu energie navíc. Poraďte se se svým ošetřujícím lékařem, jak vhodně doplňovat kritické mikronutrienty a vitamíny jako železo, zinek či vápník. Jejich suplementace je při laktaci nanejvýš vhodná.  

Pokud nestíháte vařit, domluvte si donášku kvalitního jídla z jídelny ideálně školní. Ty jsou totiž povinny splňovat tzv. spotřební koš. Spotřební koš stanovuje, jaké výživové požadavky mají splňovat jídla podávaná ve školní jídelně. Často si pokrmy mohou objednat i externí zákazníci. V rámci maximálního šetření energie a času je vhodné si takovou donášku předobjednat ještě před porodem. Zjistěte si, jaké jídelny se ve Vašem okolí nacházejí a zkuste si objednat jídlo na zkoušku. Další možností je zapojit babičky a kamarádky. Kvalitní domácí vývar Vám rozhodně dodá potřebnou energii. Snažte se konzumovat vyvážené domácí jídlo. Dosti v tom může pomoct mrazák, který si již před porodem naplníte krabičkami předem uvařeného jídla. To zajistí, že nebudete hladovět nebo objednávat fast food. Vždy bude po ruce rychlejší a hlavně zdravější varianta.

Organizujte svůj čas

Organizace času bude pro Vás jako novopečenou maminku pravděpodobně velká výzva. Zatímco do teď jste si vždy mohla svůj čas celkem spolehlivě rozplánovat, nyní Vám do Vašeho rozvrhu vstoupí neznámá proměnná: péče o miminko. Čas na sebe si proto neplánujte příliš dopředu. Snažte se spíše využít kratších chvilek, kdy Váš drobeček spinká nebo klidně odpočívá v náruči tatínka či babičky. Naučte se také používat nosítko či šátek. S trochou šikovnosti se s nosítkem nebo šátkem zvládnete namalovat, vyčistit si zuby, dokonce si vyfoukat vlasy (jenom se ujistěte, že se děťátko nebojí fénu a nehrozí mu spálení horkých vzduchem).

Foto: Depositphotos
Foto: Depositphotos

Pohyb

Byla jste zvyklá hodiny dřít v posilovně a teď máte sotva hodinku, než večer definitivně padnete vyčerpaná do postele? Nevadí. I troška sebepéče může při pravidelnosti mít svůj význam a hlavně Vám dodat pocit, že pro sebe přece jen něco děláte. Stačí dva či tři protahovací cviky než ulehnete. Pokud má Vaše miminko rádo kočárek, pak sláva! Nic Vám nebrání vyrážet na procházky. Dejte si do uší Vaši oblíbenou hudbu, nezapomeňte se vybavit pohodlnou obuví a lahví iontového nápoje. Svižná chůze s kočárkem je v období šestinedělí bohatě dostačující pohybovou aktivitou.

Že nevíte, jaké cviky po porodu cvičit, abyste se rychle dostala do formy? Ideální je ještě před samotným porodem navštívit specializovaného fyzioterapeuta/fyzioterapeutku. Ten/ta Vám s ohledem na Vaše zdravotní specifika navrhne soubor vhodných cviků. Pokud nemáte výraznější zdravotní omezení, můžete si cviky jednoduše vyhledat i na internetu. Než však začnete intenzivně trénovat, dejte tělu dostatek času na regeneraci. Pamatujte: je lepší nepřepálit start. 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

Pokračovat

Post navigation

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


TOPlist